HIZLI İSİMLENDİRME TESTİ İle Anasınıfından 4. Sınıfa Kadar Olan Çocukların Hızlı İsimlendirme Beceri Profillerinin Oluşturulabilmesi, Okuma Başarılarının Yordanabilmesi ve İlişkili Olarak da Okuma Güçlüğü Yaşama Riski Olan Çocukların Erken Dönemde Belirlenebilmesi Mümkün Olabilmektedir.

Tekrarlayıcı ve Sıralı Olarak Sunulan Sayılar, Harfler, Renkler ve Nesneler Gibi Tanıdık Sembolleri Mümkün Olduğunca Hızlı Bir Şekilde İsimlendirmeyi Gerektiren Bir Görev İle Değerlendirilen Hızlı İsimlendirme, Bellek Tarafından Ulaşılabilen Sesbilgisinin Hızına İlişkin Bir İndeks Sağlamaktadır(Georgiou, Parrila, Cui ve Papadopoulos, 2013; Powel, Stainthorp, Stuart, Garwood ve Quinlan, 2007

Denckla ve Rudel (1974) Tarafından Geliştirilen Bu Değerlendirme İşlemi, Dikkatin İlgili Uyarana Yöneltilmesini , Uyarana İlişkin Ses Bilgisinin Bellekten Geri Çağrılmasını ve Sesletimde Bulunulmasını İçermektedir.

Wolf ve Arkadaşları Tarafından İfade Edildiği Gibi, Okuma Güçlükleri Olan Çocukların Sesbilgisel Farkındalık ve Hızlı İsimlendirmenin Birinde Veya Her İkisinde Güçlükleri Olabilmektedir.

 Problem Yaşayan Çocukların Dil ve Erken Okuryazarlık Becerilerinin Kazanımında Akranlarının Gerisinde Performans Gösterdikleri İfade Edilmektedir.

Okul Öncesi Dönemde Çocukların Hızlı İsimlendirme Performansları Okul Yıllarındaki Okuma Başarısının da En Önemli Yordayıcılarından Biridir.

Yorumda bulunun